1. en
zarządzanie nieruchomościami
20 lipca 2021

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami

Jeśli właściciel dochodowych nieruchomości z jakiegoś powodu nie ma możliwości, by samodzielnie zająć się pracami administracyjnymi, jakie są prowadzone w jego budynku lub budynkach, może wynająć profesjonalnego zarządcę. Na czym tak właściwie polega zarządzanie nieruchomościami i kto może zastąpić właściciela w tych obowiązkach?

 

Czym jest zarządzanie nieruchomościami?

Zarządzanie nieruchomościami to płatne zajęcie, które polega na wykonywaniu pewnych działań administracyjnych w imieniu właściciela. Działania te powinny znajdować się w umowie zawartej między stronami. Osoba odpowiedzialna za zarządzanie nieruchomością ma obowiązek utrzymać ją we właściwym stanie oraz zajmować się prowadzeniem jej gospodarki.

 

Jak zarządzać nieruchomością?

Zarządca nieruchomości może zajmować się różnymi typami budynków, zarówno tymi mieszkalnymi, jak i biurowcami. Zarządzanie powinno polegać na działaniach, które mają zwiększyć albo utrzymać wartość danej nieruchomości. Jednocześnie zarządca musi szanować potrzeby najemców. Wydziela się dwa rodzaje zarządzania:

  • statyczne – skupione na tym, by nieruchomość utrzymać w niezmiennym stanie;
  • dynamiczne – skupione na potrzebach osób wynajmujących mieszkania lub biura.

 

Zarządca nieruchomości

Osoba odpowiedzialna za zarządzanie nieruchomością zajmuje się zlecaniem oraz nadzorowaniem prac administracyjnych oraz technicznych w budynku, ale nie tylko. Do zadań profesjonalnego zarządcy należą również:

  • ustalanie wysokości czynszu, biorąc pod uwagę rynek;
  • proponowanie w jaki sposób można zagospodarować nieruchomość;
  • zajmowanie się marketingiem, mającym na celu przyciągniecie kolejnych najemców lub lokatorów;
  • zajmowanie się księgowością;
  • reprezentowanie właścicieli przed organami administracji rządowej i samorządowej oraz przed sądami;
  • opracowywanie i opiniowanie umów dotyczących obsługi technicznej i eksploatacyjnej nieruchomości;
  • odpowiedzialność za akty prawna, które dotyczą funkcjonowania nieruchomości;
  • organizowanie zebrań.

 

Cechy dobrego zarządcy

Idealna osoba znajdująca się na stanowisku zarządcy nieruchomości powinna mieć dużą i zróżnicowaną wiedzę bądź powinna ściśle współpracować z firmą, która wesprze ją w działaniach dotyczących nieruchomości. Taka osoba powinna łączyć w sobie cechy księgowego, prawnika, mediatora, ale również i inżyniera budownictwa oraz kogoś odpowiedzialnego za tworzenie planów budżetowych i ich realizację. Dobry zarządca powinien znać się również nieco na marketingu. Doskonała osoba na tym stanowisku powinna być odpowiedzialna, rzetelna i sumienna, a przy tym także otwarta oraz komunikatywna. Osoba odpowiedzialna za zarządzanie powinna potrafić dogadać się z każdym i mieć talent oraz umiejętności do rozwiązywania wszelkich konfliktów i nieporozumień. Zarządca powinien być również kreatywny i  pracowity.

 

Zarządzanie nieruchomościami Kraków

Szukając odpowiedniego zarządcy najlepiej rozpocząć współpracę z firmą specjalizującą się w tego typu usługach. TDB Nieruchomości oferuje szeroki wachlarz usług związanych z zarządzaniem oraz administrowaniem mieszkań i wspólnot mieszkaniowych, a także lokali na wynajem
w Krakowie. Zajmujemy się także pośrednictwem przy kupnie, wynajmie i sprzedaży nieruchomości.

WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW

W zakres usług TDB Nieruchomości wchodzi: kompleksowe zarządzanie i administrowanie nieruchomościami oraz wspólnotami mieszkaniowymi, zarządzanie mieszkaniami na wynajem oraz pośrednictwo w kupnie, sprzedaży i wynajmie nieruchomości, a także windykacja należności od nierzetelnych najemców, obsługa podatkowa wynajmu oraz profesjonalne przygotowanie mieszkania do wynajmu.

W zakres usług TDB Nieruchomości wchodzi: kompleksowe zarządzanie i administrowanie nieruchomościami oraz wspólnotami mieszkaniowymi, zarządzanie mieszkaniami na wynajem oraz pośrednictwo w kupnie, sprzedaży i wynajmie nieruchomości, a także windykacja należności od nierzetelnych najemców, obsługa podatkowa wynajmu oraz profesjonalne przygotowanie mieszkania do wynajmu.

TDB Nieruchomości Sp. z o. o.

 

ul. Bydgoska 6

30-056 Kraków

Polska

 

NIP: 677 245 29 81

REGON: 386031027

Zarządzanie nieruchomościami

Copyright 2020 | © TDB Nieruchomości | All rights reserved